👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله آموزشی جهاد دفاعی در قرآن

ارتباط با ما

... دانلود ...

چکیده:

جهاد از دیدگاه قرآن

در قرآن كریم، به صورتهای گوناگون و در موارد متعدد ، از واژه «جهاد» و كلمات هم خانواده آن نام برده شده و درباره آن تاكید زیادی گردیده است.

برای پی بردن به اهمیت مسئلة جهاد از راه مقایسه میان آن دو و موضوعات مهم دیگر ، لازم است در این نكته دقت كنیم كه: در قرآن مجموعاٌ 77 بار از «صلوه» (نماز)، 33 بار «زكوه» 12 بار از «صوم»(روزه)، 11بار از «حج» و 12بار از تطهیر و تطهر یاد شده است. و با توجه به اهمیت و عظمت این مسائل در اسلام ، وقتی می بینیم قرآن كریم از این مسائل عظیم و مهم حداكثر بین 11تا71 بار نام برده شده است، می توانیم دریابیم كه مسئله جهاد از چه اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و چرا در قرآن كریم تا این حد مورد تاكید و كثرت استعمال قرار گرفته است.

مثلاٌ قرآن كریم در 33 مورد از «جهاد» نام برده و از مجاهدان تمجید كرده و متخلافان از جهاد را مورد نكوهش و انتقاد قرار داده و در 38 مورد ، از پیكار و قتال در راه خدا یاد كرده و پیروان این راه را ستوده و متخلفان آن را نكوهش كرده است و نیز آیات بسیار دیگری هست كه معنی و مفهوم آنها بر عظمت و برتری و فضیلت جهاد و پیكار در راه خدا گواهی می دهد. بلی این همه تاكید و تكرار واژه«جهاد» و كلمات هم ریشه و هم خانواده آن و نیز «قتال» و مشتقات از آن و لغات و آیات و تعبیراتی كه بر معنای آنها دلالت دارد، خود نشان دهنده عظمت و اهمیتی است كه قرآن و اسلام برای «جهاد» و «پیكار در راه خدا» قائل شده است.

👇محصولات تصادفی👇

طرح پایان كارآموزی شركت پایه بتن مقاله اثر آگاهی سرمایه گذار و نگرش به ریسک درک شده بر رفتار سرمایه گذاران بورس اوراق بهادار تهران پایان نامه – بررسی رابطه بین استرس با فرسودگی شغلی در کارمندان و کارگران ایران خودرو دیزل پروژه کامل و طرح کار افرینی در مورد طرح تولید کیسه های پلاستیکی مبانی نظری وپیشینه تحقیق عزت نفس